Dr n. med. Dorota Misiewicz-Opiela - Prywatny Gabinet Lekarski "CHOROBY SKÓRY"

Trądzik

Trądzik jest uciążliwym schorzeniem, które pojawia się u większości osób w wieku dojrzewania. Często schorzenie to,  leczone niewłaściwie pozostawia na całe życie zmiany w postaci blizn.

Aby zminimalizować ryzyko powikłań należy pamiętać:

TRĄDZIK to choroba skóry, którą należy leczyć pod kontrolą lekarza dermatologa - nie traktujmy jej jako dolegliwości, która sama przeminie
TRĄDZIK to choroba skóry, którą należy leczyć już w początkowej fazie -  lekceważenie pierwszych  objawów często powoduje powstanie rozległych zmian  chorobowych
TRĄDZIK to choroba skóry, która wymaga ustalenia indywidualnej metody leczenia -   stosowanie ogólnie dostępnych produktów kosmetyczno - pielęgnacyjnych powinno być skorelowane z całościowym programem leczenia.

Zmiany trądzikowe związane są  z „pracą” gruczołów łojowych.
Poniżej przedstawiono zmiany w funkcjonowaniu gruczołów łojowych na poszczególnych etapach.

 

Co to jest gruczoł łojowy?

 

Dla zapewnienia zdrowego wyglądu i właściwego funkcjonowania naszej skóry, konieczne jest jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie - dlatego powierzchnia skóry pokryta jest cieniutką warstwą naturalnej "emulsji", która ochrania skórę i zapobiega jej wysuszeniu. Ta naturalna "emulsja" to wydzielina łojowa (czyli łój skórny), produkowana przez specjalne gruczoły - tzw. gruczoły łojowe.

Gruczoły łojowe to jakby maleńkie „zbiorniczki”, znajdujące się wewnątrz skóry.
Każdy „zbiorniczek” połączony jest z powierzchnią skóry wąską „rureczką”, zwaną przewodem wyprowadzającym. Wydzielina łojowa jest wytwarzana wewnątrz gruczołu i przez przewód wyprowadzający wydostaje się na powierzchnię skóry. Kiedy gruczoły łojowe produkują dokładnie tyle łoju, ile skóra potrzebuje – skóra jest gładka, sprężysta, dobrze napięta, o ładnym, naturalnym kolorze.
Gdy powstaje zbyt mało łoju – skóra jest sucha.
Natomiast nadmierne wytwarzanie łoju sprawia,  że skóra jest tłusta, lśniąca, jakby pokryta olejem.

Praca gruczołów łojowych jest sterowana przez hormony.
W różnych okresach życia nasz organizm wydziela różne rodzaje i ilości hormonów – dlatego też  wydzielanie łoju podlega wahaniom na poszczególnych etapach życia.
W okresie noworodkowym gruczoły łojowe produkują duże ilości łoju, dla ochrony delikatnej skóry dziecka.  
U dzieci starszych – wydzielanie łoju znacznie się zmniejsza, i zwykle aż do okresu dojrzewania gruczoły produkują dokładnie tyle łoju, ile skóra potrzebuje .
W okresie dojrzewania następuje „przestrojenie hormonalne” –gwałtownie zwiększa się ilość tych hormonów, które powodują przerost (powiększenie) gruczołów łojowych i sprawiają, że gruczoły wytwarzają znacznie więcej łoju.
Długość  okresu nadmiernej pracy gruczołów (czyli łojotoku) może różnić się u poszczególnych osób. U większości w wieku dwudziestu –trzydziestu lat praca gruczołów "wraca do równowagi". Na ogół po czterdziestym roku życia gruczoły łojowe  stopniowo „zmniejszają obroty” –w miarę upływu lat skóra staje się coraz bardziej sucha.

Poza niewątpliwym wpływem hormonów praca gruczołów łojowych jest w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie – można powiedzieć, że niektóre osoby mają gruczoły łojowe „zaprogramowane” na mniejszą lub większą produkcję łoju. Dlatego też  u niektórych osób problemy z łojotokiem kończą się w wieku dwudziestu lat, a inne borykają się z tym problemem niejednokrotnie kilkanaście lat dłużej.Powstawanie zmian chorobowych

Trądzik jest chorobą skóry, związaną ze zmianami w gruczołach łojowych. Praca gruczołów łojowych sterowana jest przez hormony. W okresie dojrzewania gwałtownie zwiększa się ilość tych hormonów, które sprawiają, że gruczoły powiększają się i wytwarzają nadmierną ilość wydzieliny.  
Dopóki cała wytworzona wydzielina swobodnie „wydostaje się” na powierzchnię skóry – mamy do czynienia tylko z łojotokiem-skóra jest tłusta i lśniąca.

Przy dalszej niepohamowanej produkcji łoju, stopniowo dochodzi do sytuacji, gdy wąskie przewody wyprowadzające „nie nadążają” z odpowiednio szybkim odprowadzaniem łoju na powierzchnię – część wyprodukowanego łoju zbyt długo „pozostaje” w gruczole.
Cząsteczki łoju, tłoczące się w zbyt wąskim dla nich przewodzie wyprowadzającym gwałtownie napierają na jego ścianki i podrażniają je - można to sobie wyobrazić jakby na ściankach powstawały drobne skaleczenia.  
Proces ten  uruchamia w przewodach wyprowadzających coś w rodzaju mechanizmu obronnego – rozpoczyna się rogowacenie wewnątrz przewodów. W uproszczeniu proces ten polega na tym, że wewnątrz przewodu zaczynają powstawać rogowe płytki, które początkowo jak „opatrunki” zaklejają uszkodzone miejsca w ścianie przewodu  - jednak w miarę upływu czasu  tak bardzo się rozrastają, że jak „korki” zatykają przewody, uniemożliwiając opróżnienie gruczołów wypełnionych łojem.
Te rogowe „korki” zamykające gruczoły, to zaskórniki, potocznie zwane wągrami.
Zbudowane są z substancji zwanej keratyną ,  która pod wpływem tlenu z powietrza  utlenia się i przybiera czarny kolor.-dlatego widzimy je na powierzchni skóry jako czarne punkciki.
Uwięziony w zamkniętym gruczole łój skórny jest wymarzonym miejscem do życia dla bakterii. „Osiedlanie się” bakterii w gruczole powoduje powstanie stanu zapalnego i w konsekwencji przekształcenie się części zaskórników w widoczne na skórze czerwone, często bolesne uwypuklenia zwane grudkami.
Przy dłużej trwającym stanie zapalnym grudka ulega przekształceniu się w żółtawą krostkę wypełnioną ropą.

 

Leczenie

Współczesne leczenie trądziku polega na walce z tymi zjawiskami, które go wywołują. Leczenie to ukierunkowane jest na:

 1) Zmniejszanie wydzielania łoju
 2)  Eliminację bakterii
 3) Usuwanie "korków" zamykających gruczoł

Trądzik jest chorobą, a nie  przejściowym problemem kosmetycznym i jako choroba wymaga leczenia, a nie jedynie zabiegów kosmetyczno-pielęgnacyjnych.

Ogólnodostępne środki pielęgnacyjne zalecane do skóry trądzikowej są niezbędne dla zachowania właściwej higieny, mogą stanowić uzupełnienie leczenia, ale nie mogą tego leczenia zastąpić.  
Z perspektywy kilkunastoletniej praktyki dermatologicznej mogę stwierdzić, że podejmowane przez wiele osób próby samodzielnej „walki” z trądzikiem najczęściej okazują się niepotrzebną stratą czasu - i w rezultacie komplikują późniejszy proces leczenia.
Oczywiście zdarza się czasami, że po pewnym okresie czasu trądzik ustępuje samoistnie nawet bez specjalnych zabiegów – jednak trądzik „zaniedbany” tzn. nie leczony lub leczony nieprawidłowo może pozostawić na skórze trwałe, szpecące blizny.

Metoda oraz długość procesu leczenia zależy od wielu czynników - nie tylko od nasilenia zmian skórnych, ale także od wieku i płci pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, czy reakcji na leki stosowane wcześniej  - dlatego leczenie trądziku powinno być ustalone przez doświadczonego dermatologa, indywidualnie dla konkretnego pacjenta.
Dysponujemy obecnie wieloma skutecznymi lekami przeciwtrądzikowymi, zarówno zewnętrznymi (czyli lekami przeznaczonymi do smarowania skóry) jak i ogólnymi (czyli preparatami w postaci tabletek doustnych). Dla wielu pacjentów wystarczające jest odpowiednio dobrane i w porę zastosowane  leczenie zewnętrzne, połączone z właściwą pielęgnacją skóry.
Jako leki zewnętrzne stosuje się  płyny, żele, kremy lub emulsje zawierające zwykle antybiotyk „zabijający”  bakterie oraz  substancje  zmniejszające łojotok i utrudniające powstawanie zaskórników. Zlecając odpowiednie preparaty do smarowania, zwracam uwagę nie tylko na zawarty w nich środek leczniczy, ale także na przykład na to ,czy preparat dobrze się rozsmarowuje, czy łatwo się wchłania, jaki ma kolor, czy po nałożeniu jest widoczny na skórze, a nawet – czy można go stosować „pod makijaż”.

Uważam, że  im zalecone leczenie  mniej  utrudnia pacjentowi  życie codzienne, tym chętniej i systematyczniej będzie stosowane, a więc przyniesie lepsze efekty. Pewną odmianą leczenia zewnętrznego są zabiegi, polegające na delikatnym złuszczaniu skóry preparatami zawierającymi kwasy owocowe. Odpowiednio dobrane stężenia tych kwasów powodują, że zabieg jest bezbolesny i pozwala osiągnąć zamierzony skutek nie wywołując dłuższego podrażnienia skóry – już nazajutrz po zabiegu można prowadzić normalny, aktywny tryb życia.

Jeżeli konieczne jest leczenie ogólne, obecnie na całym świecie w leczeniu trądziku stosuje się trzy grupy leków doustnych :

antybiotyki  
leki hormonalne
lek będący pochodną witaminy A, należący do grupy tak zwanych „retinoidów”.

Antybiotyki zwalczają bakterie odpowiedzialne za trądzik. Są uważane za leki „pierwszego rzutu”, to znaczy że w leczeniu ogólnym trądziku  są stosowane w pierwszej kolejności.  
Leki hormonalne zmniejszają wydzielanie łoju. Mogą być stosowane wyłącznie u kobiet. Na ogół stosuję je jako kontynuację leczenia, w sytuacjach, gdy poprawa po antybiotykoterapii jest wprawdzie widoczna, ale nie wystarczająca.
Lek zawierający pochodną kwasu witaminy A zrewolucjonizował dotychczasowe postępowanie w leczeniu trądziku. Łączy on efekty leczenia hormonalnego, hamując pracę gruczołów łojowych i jednocześnie zmniejsza ilość bakterii.
Dla  doświadczonego lekarza specjalisty jest to na dzień dzisiejszy najskuteczniejsza broń do walki z trądzikiem.

Pamiętajmy, że:

  1. Trądzik jest  chorobą skóry, która powinna być leczona, i którą najczęściej można skutecznie wyleczyć

  2. Trądzik jest chorobą wymagającą konsekwentnego  leczenia przez cały okres „zwiększonego ryzyka”

  3. Wskazane jest, aby metodę leczenia określić indywidualnie dla konkretnego pacjenta

 

Pielęgnacja

Warunkiem powodzenia w walce z trądzikiem jest połączenie odpowiedniego leczenia z właściwą pielęgnacją skóry. Przedstawione poniżej wskazówki są próbą odpowiedzi na  niezwykle istotne pytanie - "Jak dbać o skórę trądzikową?"

Mycie
Walka z nadmiarem łoju na skórze
Nawilżanie
Słońce, solarium
Dieta
Wizyty u kosmetyczki


MYCIE

shower

Podstawowym preparatem do mycia skóry trądzikowej jest woda połączona z odpowiednim "środkiem myjącym". Raczej nie polecam mydeł - uważam że dość często podrażniają chorą skórę.
Moim zdaniem najlepsze są specjalne żele do mycia skóry trądzikowej, a przy skórze szczególnie wrażliwej -preparaty w postaci emulsji.
Niewielką ilość takiego żelu lub emulsji miesza się z wodą - powstałą w ten sposób pianę należy rozprowadzić na całej twarzy, a następnie dokładnie spłukać dużą ilością wody.
Osoby, które po umyciu mają uczucie "podrażnienia" i "ściągania" twarzy - zamiast zwykłej wody z kranu mogą używać wody przegotowanej lub mineralnej niegazowanej.
img do gory

 

WALKA Z NADMIAREM ŁOJU NA SKÓRZE

chusteczki

Trądzik rozwija się na podłożu skóry tłustej, łojotokowej. Skóra taka ma tendencję do ciągłego „świecenia się”. Umiejętne pozbywanie się  nadmiaru łoju z jej powierzchni jest ważnym elementem pielęgnacji. Do tego celu najlepiej nadają się delikatne toniki bezalkoholowe.

Na rynku mamy obecnie wiele  toników przeznaczonych do cery tłustej–  nie tylko usuwają wydzielinę łojową ze skóry, ale mają także działanie przeciwbakteryjne oraz zwierają składniki pielęgnujące skórę – dlatego nadają się one do przemywania twarzy wielokrotnie w ciągu dnia.  
Natomiast zdecydowanie odradzam stosowanie preparatów, które potocznie uważane są za „wysuszające” i które niestety wciąż jeszcze mają wielu zwolenników. Dotyczy to roztworów na bazie alkoholu, takich jak na przykład spirytus salicylowy. 
Roztwory spirytusowe są zbyt „agresywne” dla wrażliwej powierzchni skóry -  doprowadzają często do nadmiernego wysuszenia i podrażnienia jej najbardziej zewnętrznej warstwy zwanej naskórkiem – natomiast i tak nie docierają do położonych w głębi skóry gruczołów łojowych, więc nie zmniejszają produkcji łoju.  
W wyniku  przecierania skóry roztworami alkoholowymi  dochodzi zwykle do pewnego paradoksu – skóra „z wierzchu” jest tak sucha, że aż się złuszcza, a z pod tej złuszczającej się warstwy „prześwituje” nadal skóra tłusta, łojotokowa.

Nadmierne wysuszenie  i złuszczanie się naskórka najczęściej jest wynikiem zbyt „agresywnego” odtłuszczania skóry. Czasami jednak podobne objawy (wysuszenie, złuszczanie naskórka) pojawiają się u osoby, która nie używa do pielęgnacji skóry preparatów alkoholowych  – są wtedy sygnałem, że skóra potrzebuje nawilżenia. 
img do gory

 

NAWILŻANIE

kropla

Skóra łojotokowa nie potrzebuje dodatkowego natłuszczania – tłuste kremy mogą jej zaszkodzić- potrzebuje natomiast nawilżania

Nawilżanie wskazane jest  u tych osób, u  których pomimo nadmiernej produkcji  gruczołów łojowych  istnieje uczucie „ściągania skóry”, zwłaszcza po umyciu, oraz zawsze wtedy, gdy na powierzchni skóry pojawia się złuszczanie. Mamy obecnie na rynku wiele preparatów przeznaczonych do nawilżania skóry tłustej – najczęściej są to żele, emulsje lub specjalne kremy o „lekkiej” konsystencji. Dodatkowo zalecam  pielęgnacyjne wody mineralne w aerozolu – są wygodne w użyciu, mogą być stosowane wielokrotnie w ciągu dnia (pamiętajmy zawsze na umytą skórę!), dają przyjemne uczucie nawilżenia i odświeżenia.

Ile razy w ciągu dnia powinno się stosować preparaty nawilżające?  
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich „właścicieli ” tłustej skóry. Większość osób wymaga nawilżania po każdym myciu twarzy – niektórym osobom wystarczy na przykład tylko raz dziennie.
img do gory

 

SŁOŃCE , SOLARIUM

slonce

SŁOŃCE na ogół poprawia wygląd skóry tłustej i korzystnie wpływa na zmiany trądzikowe - dlatego u większości osób w okresie wiosenno - letnim następuje poprawa.
Opalając się, trzeba jednak bardzo stopniowo "dawkować" promieniowanie słoneczne -to znaczy tak się opalać, aby  skóra stopniowo przybierała kolor brązowawy - nie dopuszczać do opalenizny "czerwonej" !!!
Można to osiągnąć, używając do opalania preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi.
Siła ochronna takich preparatów jest podawana w postaci numerów - im wyższy numer, tym filtr bardziej chroni.

Osobom ze skórą łojotokową najczęściej zalecam filtry o numerach w przedziale 10 do 15.
Należy także pamiętać, że niektóre leki (zarówno preparaty do smarowania, jak i tabletki) zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne.
Oznacza to, że w trakcie stosowania takich leków nawet bardzo krótkie "wystawienie się" na słońce może wywołać poparzenia skóry.

Dlatego osoba zażywająca jakiekolwiek leki decyzję co do kąpieli słonecznych powinna podjąć po konsultacji z lekarzem.

SOLARIUM to jakby "sztuczne słońce" -światło w solarium jest bardzo podobne do promieni słonecznych. 
Podobnie jak słońce, solarium na ogół korzystnie wpływa na  trądzik. 
Korzystając z solarium, trzeba przestrzegać  pewnych zasad - pierwsze naświetlania powinny trwać krótko, potem czas "opalania" można stopniowo wydłużać. Podobnie jak przy korzystaniu z "kąpieli" słonecznych , jeżeli stosujemy jakiekolwiek leki ( zarówno preparaty do smarowania, jak i tabletki ), możliwość korzystania z solarium należy  skonsultować z lekarzem .

Leki, przy których nie wolno wystawiać się na słońce - uniemożliwiają również opalanie się w solarium.
img do gory

 

DIETA

jablko

Przez wiele lat królował pogląd, że dieta ma bardzo duży wpływ na rozwój zmian trądzikowych, a wiele pokarmów może spowodować nasilenie choroby.
Za szczególnie szkodliwe uważano potrawy tłuste, ostre przyprawy, alkohol oraz słodycze - (zwłaszcza czekoladę i kakao) - i te wszystkie produkty dla osób z trądzikiem były bezwzględnie zakazane.
Dziś podejście do diety znacznie się zmieniło.
Część dermatologów nadal zaleca przestrzeganie wyżej wspomnianej diety, duża część  lekarzy jednak stoi na stanowisku, że nauka nie potwierdziła wpływu diety na trądzik i że stosowanie diety jest dla pacjentów tylko niepotrzebnym utrudnieniem życia.
Z perspektywy dermatologa z kilkunastoletnią praktyką,  uważam, że u większości osób nie ma istotnego związku pomiędzy odżywianiem a nasileniem trądziku.

Wprawdzie u niektórych pacjentów może dochodzić do pogorszenia stanu skóry pod wpływem niektórych pokarmów (np. ostrych przypraw czy alkoholu), ale zdarza się to rzadko i nie jest powodem, aby wszystkim osobom z trądzikiem zalecać rygorystyczną dietę. Oczywiście zdrowy rozsadek i umiar jest i tutaj wskazany.  
img do gory

 

WIZYTY U KOSMETYCZKI

maseczke

Odpowiednie zabiegi kosmetyczne mogą znacznie wspomóc leczenie niektórych postaci trądziku.
Współczesna kosmetyka ma do zaoferowania nie tylko powszechnie znane czyszczenie  skóry, czyli usuwanie zaskórników.
Z myślą o poprawieniu kondycji skóry łojotokowej i trądzikowej opracowano wiele zabiegów - mają one działanie nawilżające, przeciwzapalne, wygładzają skórę, poprawiają jej ukrwienie i zwiększają wchłanianie składników leczniczych.
Plan zabiegów kosmetycznych ustala się indywidualnie dla konkretnego pacjenta, biorąc pod uwagę nie tylko obecny stan jego skóry, ale także ogólny stan zdrowia oraz dotychczasowe leczenie.
Dlatego też  umiejętne korzystanie ze zdobyczy nowoczesnej kosmetologii wymaga ścisłej współpracy pomiędzy kosmetyczką a lekarzem.
Jako lekarz dermatolog, najczęściej  współpracuję z  kosmetyczką lecząc pacjentów ze średnio nasilonym trądzikiem, u których na skórze przeważają zaskórniki.
Uważam natomiast, że  w okresie znacznego nasilenia choroby, gdy na skórze znajdują się liczne ropne krostki - większość profesjonalnych zabiegów kosmetycznych jest przeciwwskazana.img do gory

Pytania i odpowiedzi

Przepraszam, że nie jestem w stanie odpowiedzieć indywidualnie na każde pytanie. Odpowiedzi dotyczące najczęściej poruszanych tematów zamieszczam na stronie. Sprawdź, może problem, który Cię interesuje jest już objaśniony w poniższych odpowiedziach, jeśli nie - wyślij do mnie pytanie przez Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. . Postaram się umieścić odpowiedź na stronie.

Czy trądzik jest zakaźny?  czytaj
  
Czy skrupulatnie przestrzegając higieny, można ustrzec się przed trądzikiem ?  czytaj

Czy osoby z trądzikiem powinny przestrzegać specjalnej diety?  czytaj

Trądzik jest chorobą przewlekłą. W którym „etapie” tej choroby trzeba zdecydować się na leczenie?  czytaj

Czy osoby z trądzikiem powinny się opalać?  czytaj

Miałem bardzo ciężki trądzik. W tej chwili jestem już wyleczony, ale na twarzy pozostały mi brzydkie blizny. Czy można coś na nie poradzić ?  czytaj

W okresie dojrzewania miałam bardzo ładną cerę. Teraz mam 30 lat i od kilku miesięcy „walczę” z pojawiającymi się pryszczami. Moja kosmetyczka powiedziała, że to trądzik. Czy trądzik może pojawiać się w tym wieku?  czytaj

Czy solarium pomaga na trądzik ?  czytaj

Czy to możliwe, że spożywanie alkoholu powoduje pogorszenie trądziku ?  czytaj

Od roku choruję na trądzik, kilka tygodni temu takie same pryszcze pojawiły się na plecach czy to może być trądzik ?  czytaj

Czy z trądzikiem można chodzić na basen ?  czytaj

Czy mając niewielki trądzik mogę stosować makijaż ?  czytaj

Mam 17 lat od dwóch lat choruję na trądzik jak długo jeszcze będą musiał się męczyć ?  czytaj

Czy można się zaszczepić przeciwko trądzikowi tak jak na przykład na żółtaczkę ?  czytaj

Czy to prawda, że współżycie płciowe eliminuje trądzik ?  czytaj

Moja mama do 23 lat miała poważne problemy z trądzikiem - czy to oznacza, że ja również do tego wieku będę chorowała ?  czytaj

Mając trądzik ile razy dziennie należy myć twarz - czy to prawda że woda powoduje podrażnienie skóry i twarz należy myć tylko tonikiem ?  czytaj

Byłam leczona Roaccutanem przez długi czas. Jestem zadowolona, bo nie mam już na twarzy pryszczy, ale pozostały mi blizny. Czy mogę poddać się zabiegowi złuszczania twarzy kwasami owocowymi?  czytaj

Chciałbym się dowiedzieć co Pani sądzi o leku na trądzik zwanym Roaccutan? Czy są jakieś skutki uboczne u pacjentów to stosujących i czy jest skuteczny ?  czytaj

Witam Pani Doktor. Moje problemy z trądzikiem trwają już 8 lat, mam za sobą już kilkanaście wizyt u lekarza które nic mi nie pomogły Na mojej twarzy ciągle coś się pojawia, są to ropne wykwity. Nie wiem już co mam robić. Myślę że u mnie coś jest nie w porządku w wewnątrz.  czytaj

Droga pani dermatolog mam 17 lat i od kilku lat (2 lata) mam problem z trądzikiem na plecach i klatce piersiowej. Nie mogę pozbyć się tego od dłuższego czasu czy są jakieś bardzo dobre preparaty w aptece albo domowe sposoby, czy należy wyciskać, jak z tym postępować żeby się to nie rozprowadzało i żeby wreszcie znikło. Proszę o pomoc!  czytaj

Problem związany z trądzikiem pojawił się w moim przypadku kilka lat temu. Wówczas udałem się do dermatologa i po pewnym czasie wszystko było w porządku. Rok temu problem pojawił się na nowo. Zmiany trądzikowe skóry były większe. Pod skórą zaczęły mi się tworzyć pewne zgrubienia, z którymi nie mogłem sobie poradzić...  czytaj> 

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć czy przy zażywaniu tabletek Diane35 (mam ciężką postać trądziku) mogę się bezpiecznie opalać? Mój lekarz zapewniał mnie, że mogę się bezpiecznie opalać bez obawy, że mogą pojawić się brzydkie plamy na twarzy. Co pani o tym sadzi?   czytaj> 

Mam pytanie : od tygodnia stosuję zapisane mi przez dermatologa połączone lekarstwa Tetralysal (1x2 tabletki dziennie) + Isotrexin zewnętrznie na noc. Niestety zaobserwowałem nagle natężenie ilości wyprysków i krost na twarzy. Czy to jest normalna reakcja organizmu w początkowej fazie leczenia tak skojarzonymi preparatami?  czytaj> 

Mam 30 lat. Trądzik dopadł mnie w wieku dojrzewania. Niestety mam go do dziś dzień. Liczne drobne krosty na całej twarzy i sieją się po szyi. Leczę się już ponad 10 lat - skutki mizerne. Słońce też nie pomaga, toniki, wszelkie preparaty bakteriobójcze, złuszczające, itd. nie przynoszą rezultatu. Stosowałam leki doustne, w płynie, w maściach - nic nie pomaga. Antybiotyki też nie pomagają. Brałam nawet leki z zawartością hormonów - skutki opłakane. Czy ma Pani jakąś radę co jeszcze mogę zrobić?  czytaj> 

Czy stosuje Pani, w swoim programie leczenia, Roaccutan? Na czym polega leczenie tym preparatem? Chciałam spróbować tej kuracji, ale jeden z lekarzy dermatologów odradził stosowanie tego leku, dlaczego? Czy kobieta w moim wieku( mam 23 lata) może stosować ten lek?  czytaj> 

Przez pewien czas miałam problemy z trądzikiem. Udałam się do lekarza i zalecił stosowanie Zinerytu na przemian z Akneroksidem 5%. Następnie tylko Akneroksid 5%. Teraz nie wiem co powinnam używać. Proszę o radę.   czytaj> 


Czy trądzik jest zakaźny?
NIE. Bakterie, które odgrywają rolę w powstawaniu trądziku, to niegroźne bakterie znajdujące się na skórze większości osób zdrowych.
W pewnych sytuacjach te bakterie stają się szkodliwe, ale tylko dla skóry swojego „gospodarza”.


Czy skrupulatnie przestrzegając higieny, można ustrzec się przed trądzikiem ?
NIE. TRĄDZIK NIE JEST CHOROBĄ Z BRUDU.
Przestrzeganie higieny jest oczywiście niezbędnym elementem postępowania w trądziku, ale nie jedynym i nie wystarczającym.
Pogląd, że nasilony trądzik występuje u osób które się nie myją, jest absolutnie błędny i krzywdzący dla osób chorych.


Czy osoby z trądzikiem powinny przestrzegać specjalnej diety?
NIE. Nie ma dowodów na to, że przebieg trądziku zależy od rodzaju przyjmowanych pokarmów.
Pokutujący przez całe lata pogląd, że osoba z trądzikiem musi wystrzegać się słodyczy, szczególnie nawet najmniejszej ilości czekolady – dziś uważany jest za niesłuszny. Oczywiście jak we wszystkim wskazane jest zachowanie umiaru.
U niektórych osób dochodzi do zaostrzenia zmian po spożyciu ostrych przypraw czy alkoholu, nie jest to jednak powód, aby wszystkim pacjentom z trądzikiem zalecać przestrzeganie rygorystycznej diety.


Trądzik jest chorobą przewlekłą. W którym „etapie” tej choroby trzeba zdecydować się na leczenie?
JAK NAJWCZEŚNIEJ. Już pierwsze, pojawiające się zmiany trądzikowe powinny być odpowiednio leczone. Wczesne rozpoczęcie leczenia niejednokrotnie pozwala „zatrzymać” dalszy postęp choroby i skrócić jej przebieg.


Czy osoby z trądzikiem powinny się opalać?
SŁOŃCE na ogół korzystnie wpływa na skórę trądzikową – u większości osób w okresie wiosenno – letnim następuje poprawa.
Trzeba jednak pamiętać, że niektóre leki (zarówno preparaty do smarowania, jak i tabletki) zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne.
Oznacza to, że w trakcie stosowania takich leków nawet bardzo krótkie „wystawienie się” na słońce może wywołać poparzenia skóry.
Dlatego osoba zażywająca jakiekolwiek leki decyzję co do kąpieli słonecznych powinna podjąć po konsultacji z lekarzem.


Miałem bardzo ciężki trądzik. W tej chwili jestem już wyleczony, ale na twarzy pozostały mi brzydkie blizny. Czy można coś na nie poradzić ?
TAK. Blizny, które pozostały po trądziku można znacznie zmniejszyć, stosując tak zwane „peelingi”, czyli zabiegi polegające na delikatnym złuszczaniu kwasami owocowymi o odpowiednio dobranych stężeniach.
Z mojego doświadczenia wynika, że korzystne efekty można osiągnąć po minimum 4 – 5 zabiegach, wykonywanych w odstępach dwutygodniowych.
W trakcie kuracji kwasami owocowymi skóra powinna być chroniona przed promieniowaniem słonecznym, dlatego najlepiej wykonywać te zabiegi w okresie jesienno – zimowym.


W okresie dojrzewania miałam bardzo ładną cerę. Teraz mam 30 lat i od kilku miesięcy „walczę” z pojawiającymi się pryszczami. Moja kosmetyczka powiedziała, że to trądzik. Czy trądzik może pojawiać się w tym wieku?
TAK. Coraz częściej mamy do czynienia z tak zwanym „trądzikiem dorosłych” - dotykającym osoby które dawno już pożegnały okres dojrzewania.
Pojawienie się trądziku w tym wieku nie jest niczym niepokojącym, bezwzględnie wymaga jednak odpowiedniego leczenia.


Czy solarium pomaga na trądzik ?
Solarium to jakby „sztuczne słońce” –światło w solarium jest bardzo podobne do promieni słonecznych. Podobnie jak słońce, solarium na ogół pomaga w trądziku.
Korzystając z solarium, trzeba przestrzegać podstawowych zasad:- pierwsze naświetlania powinny trwać krótko, potem czas „opalania” można stopniowo wydłużać. Jeżeli stosujemy jakiekolwiek leki (zarówno preparaty do smarowania, jak i tabletki), możliwość korzystania z solarium trzeba skonsultować z lekarzem.
Leki, przy których nie wolno wystawiać się na słońce – uniemożliwiają również opalanie się w solarium.


Czy to możliwe, że spożywanie alkoholu powoduje pogorszenie trądziku ?
U większości osób alkohol nie ma wpływu na przebieg choroby, u niektórych jednak po spożyciu alkoholu dochodzi do pogorszenia stanu skóry.


Od roku choruję na trądzik, kilka tygodni temu takie same pryszcze pojawiły się na plecach - czy to może być trądzik ?
TAK. Trądzik może dotyczyć tych okolic, gdzie znajdują się gruczoły łojowe – tak zwanych okolic łojotokowych. Do okolic łojotokowych należą: twarz, plecy, klatka piersiowa – i wszędzie tam może rozwinąć się trądzik.


Czy z trądzikiem można chodzić na basen ?
Większość chorych z trądzikiem może korzystać z basenu. Przeciwwskazaniem do kąpieli w basenie jest trądzik bardzo nasilony, z licznymi krostami ropnymi. Decyzję o korzystaniu z basenu trzeba więc skonsultować z dermatologiem.


Czy mając niewielki trądzik mogę stosować makijaż ?
TAK. Wiele firm oferuje obecnie kosmetyki do makijażu przeznaczone dla cery „problemowej” – w tym także do łojotokowej i trądzikowej. 
Skład tych preparatów jest tak dobrany, aby nie „szkodziły” chorej skórze, a większość z nich oprócz składników kosmetycznych zawiera także lecznicze.


Mam 17 lat od dwóch lat choruję na trądzik jak długo jeszcze będą musiał się męczyć ?
To zależy w dużym stopniu od tego, czy jesteś leczony. Trądzik jest przewlekłą chorobą, wymagającą systematycznego leczenia. U większości prawidłowo leczonych osób problemy z łojotokiem (a więc i z trądzikiem) kończą się około dwudziestego roku życia.


Czy można się zaszczepić przeciwko trądzikowi tak jak na przykład na żółtaczkę ?
NIE. Zaszczepienie się przeciwko żółtaczce – chroni nas przed zachorowaniem na tę chorobę. Nie ma szczepionki, która mogłaby uchronić przed wystąpieniem trądziku.
Stosowane czasami w trądziku tak zwane „szczepionki przeciwtrądzikowe” czy „autoszczepionki” – to preparaty które tę chorobę leczą.
Nie są to specyfiki, które zapobiegają wystąpieniu trądziku, tak jak szczepionka przeciw żółtaczce zapobiega powstaniu żółtaczki.


Czy to prawda, że współżycie płciowe eliminuje trądzik ?
NIE. Nasilenie trądziku nie ma związku z aktywnością seksualną.


Moja mama do 23 lat miała poważne problemy z trądzikiem - czy to oznacza, że ja również do tego wieku będę chorowała ?
Skłonność do trądziku jest w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie – inaczej mówiąc pewien wpływ na przebieg trądziku mają niektóre nasze cechy „wrodzone”. Dlatego też w niektórych rodzinach trądzik ma cięższy przebieg, niż w innych.
Twoja mama miała kłopoty z trądzikiem – a więc Ty jesteś w tej grupie „zwiększonego ryzyka”. Nie znaczy to jednak że na pewno będziesz miała takie kłopoty jak mama - po pierwsze dlatego, że nie u wszystkich członków rodzin ta cecha „trądzikowa” się ujawnia, a po drugie – dlatego, że obecna medycyna dysponuje skuteczniejszymi metodami leczenia.


Mając trądzik ile razy dziennie należy myć twarz - czy to prawda że woda powoduje podrażnienie skóry i twarz należy myć tylko tonikiem ?
Twarz powinna być myta co najmniej trzykrotnie w ciągu dnia – rano, po powrocie ze szkoły czy pracy, oraz wieczorem. Dodatkowo myjemy twarz na przykład po jakimś wysiłku fizycznym, po spoceniu się, a także zawsze wtedy, kiedy mamy uczucie, że twarz jest „brudna”. Podstawowym preparatem do higieny skóry trądzikowej jest woda w połączeniu z odpowiednim „środkiem myjącym”. Raczej nie zalecam mydeł –zwykle nadmiernie wysuszają i podrażniają chorą skórę. Zamiast mydeł –polecam specjalne żele do mycia skóry trądzikowej, a przy skórze szczególnie wrażliwej – preparaty w postaci emulsji. Zarówno żele, jak i emulsje miesza się z wodą, powstałą w ten sposób pianę rozprowadza się na twarzy, a następnie spłukuje się wodą.

Osoby, które po umyciu mają uczucie „podrażnienia” –zamiast zwykłej wody z kranu mogą używać do mycia wody przegotowanej lub  mineralnej niegazowanej. Tonik przeznaczony jest do użycia po myciu  - zawarte w nim składniki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne dodatkowo oczyszczają i pielęgnują skórę.
Nadaje się także do usuwania nadmiaru wydzieliny łojowej z powierzchni skóry – można  przemywać nim twarz nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Tonik jest preparatem który „wspomaga”, a nie „zastępuje” mycie twarzy!.

 

Byłam leczona Roaccutanem przez długi czas. Jestem zadowolona, bo nie mam już na twarzy pryszczy, ale pozostały mi blizny. Czy mogę poddać się zabiegowi złuszczania twarzy kwasami owocowymi? 
Zabiegi złuszczania kwasami owocowymi mogą być wykonywane u osób po leczeniu Roaccutanem, jednak nie wcześniej, niż pół roku po zakończeniu leczenia. Roaccutan sprawia, że skóra staje się bardzo wrażliwa, dlatego wcześniejsze wykonanie zabiegu mogłoby wywołać nadmierne złuszczanie, a nawet podrażnienie .

 

Witam Pani Doktor. Moje problemy z trądzikiem trwają już 8 lat, mam za sobą już kilkanaście wizyt u lekarza które nic mi nie pomogły Na mojej twarzy ciągle coś się pojawia, są to ropne wykwity. Nie wiem już co mam robić. Myślę że u mnie coś jest nie w porządku w wewnątrz.
Trądzik jest chorobą przewlekłą, wymaga długiego leczenia i odpowiedniej profilaktyki, aby zapobiec nawrotom. To, że u Pani trądzik „ciągnie się” już 8 lat, nie musi oznaczać, że coś „wewnątrz” Pani organizmu jest „nie w porządku”. Jeżeli jednak ma Pani takie obawy, proszę poprosić lekarza o skierowanie na badania krwi. No i oczywiście nie rezygnować z leczenia – doświadczony dermatolog na pewno Pani pomoże.

 

Droga pani dermatolog mam 17 lat i od kilku lat (2 lata) mam problem z trądzikiem na plecach i klatce piersiowej. Nie mogę pozbyć się tego od dłuższego czasu czy są jakieś bardzo dobre preparaty w aptece albo domowe sposoby, czy należy wyciskać, jak z tym postępować żeby się to nie rozprowadzało i żeby wreszcie znikło. Proszę o pomoc!
Powinien Pan jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa. Trądzik wymaga specjalistycznego leczenia. Leczenie musi być dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. Samodzielna walka z trądzikiem jest po prostu niepotrzebną stratą czasu. Ponadto trądzik umiejscowiony na plecach i klatce piersiowej, jeśli nie jest właściwie leczony, często pozostawia blizny, dlatego naprawdę powinien Pan zgłosić się do doświadczonego dermatologa.

Problem związany z trądzikiem pojawił się w moim przypadku kilka lat temu. Wówczas udałem się do dermatologa i po pewnym czasie wszystko było w porządku. Rok temu problem pojawił się na nowo. Zmiany trądzikowe skóry były większe. Pod skórą zaczęły mi się tworzyć pewne zgrubienia, z którymi nie mogłem sobie poradzić. Smarowałem je Acnemycinem, ale wysuszało to tylko moją skórę, a guzy były coraz większe. W październiku ubiegłego roku pojawiły mi się dwa duże wrzody, które zostały usunięte chirurgicznie. Nie dało to efektu. Po pewnym czasie w tych samych miejscach pojawiły się od nowa. W lutym sytuacja powtórzyła się. I tak jest do dzisiaj. Co jakiś czas tworzą mi się dość duże wrzody, z którymi nie potrafię sobie poradzić. Byłem już u 3 dermatologów, a jest coraz gorzej. Jeżeli chodzi o leki, które stosuję to jest to : na noc isotrexin(żel), rano dalacin (emulsja), wieczorem pół tabletki Unidox. Jeżeli chodzi o to co robię, kiedy "budują" mi się wrzody, to nakładam na nie okład z maści ichtiolowej, jednak i to nie pomaga. Powoduje to, że zmiany są coraz większe, a dany ropień "rozlewa się" się pod skórą. Czasami na tego typu zmiany nakładam Bactroban, jednak zalecana przez dermatologa 10 dniowa kuracja również nie pomogła. Najpoważniejsze zmiany trądzikowe występują na brodzie, i w okolicach ust. Moje pytanie dotyczy tego, czy mam zmienić sposób leczenia i czy zastosowanie roacuttanu w tym przypadku byłoby dobrym posunięciem. Jeżeli tak to jaki by był tego koszt i jakie dawki powinienem przyjmować? Waga:78kg
Niestety, nie widząc Pana, nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Na podstawie tego, co Pan pisze, uważam, że można by rozważyć leczenie Roaccutanem, jednak ostateczną decyzję co do włączenia leku, a także dawek i długości okresu leczenia, może podjąć tylko ten lekarz, który widzi pacjenta.
 

  Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć czy przy zażywaniu tabletek Diane35(mam ciężką postać trądziku) mogę się bezpiecznie opalać? Mój lekarz zapewniał mnie, że mogę się bezpiecznie opalać bez obawy, że mogą pojawić się brzydkie plamy na twarzy. Co pani o tym sadzi?
U niektórych kobiet zażywających Diane-35 pod wpływem słońca (czy solarium) na skórze pojawiają się brązowe, trudne do usunięcia plamy. Nie można przewidzieć, u kogo takie plamy się pojawią, a u kogo nie - dlatego osoby zażywające Diane-35 nie powinny się opalać.

  Dzień dobry. Mam pytanie : od tygodnia stosuję zapisane mi przez dermatologa połączone lekarstwa Tetralysal (1x2 tabletki dziennie) + Isotrexin zewnętrznie na noc. Niestety zaobserwowałem nagle natężenie ilości wyprysków i krost na twarzy. Czy to jest normalna reakcja organizmu w początkowej fazie leczenia tak skojarzonymi preparatami?
W początkowej fazie może być pewne pogorszenie stanu skóry. Poprawy w trądziku mamy prawo spodziewać się po około miesiącu leczenia. Gdyby jednak pogorszenie było znaczne, trzeba skontaktować się z lekarzem. Do czasu kontroli lekarskiej proszę nie przerywać leczenia.

 

  Mam 30 lat. Trądzik dopadł mnie w wieku dojrzewania. Niestety mam go do dziś dzień. Liczne drobne krosty na całej twarzy i sieją się po szyi. Leczę się już ponad 10 lat - skutki mizerne. Słońce też nie pomaga, toniki, wszelkie preparaty bakteriobójcze, złuszczające, itd. nie przynoszą rezultatu. Stosowałam leki doustne, w płynie, w maściach - nic nie pomaga. Antybiotyki też nie pomagają. Brałam nawet leki z zawartością hormonów - skutki opłakane. Czy ma Pani jakąś radę co jeszcze mogę zrobić?
Rozumiem, że nie stosowała Pani leku o nazwie Roaccutan. Jest to lek dobry i silny, ale może być zalecany tylko w określonych sytuacjach. O tym, czy lek ten jest wskazany dla konkretnej osoby, musi zdecydować lekarz . Mogę jedynie proponować aby porozmawiała Pani na ten temat ze swoim dermatologiem.

 

  Czy stosuje Pani, w swoim programie leczenia, Roaccutan? Na czym polega leczenie tym preparatem? Chciałam spróbować tej kuracji, ale jeden z lekarzy dermatologów odradził stosowanie tego leku, dlaczego? Czy kobieta w moim wieku( mam 23 lata) może stosować ten lek?
Tak, od wielu lat stosuję Roaccutan w leczeniu trądziku. Roaccutan to lek doustny (w tabletkach). Tabletki zażywa się codziennie. Kuracja trwa dość długo- zwykle 6 do 9 miesięcy.
Kobiety w Pani wieku mogą stosować Roaccutan.
Roaccutan jest bardzo dobrym lekiem, ale ma pewne działania uboczne.
Najważniejsze z nich to :
- lek ten uszkadza płód, dlatego kobieta leczona Roaccutanem nie może zajść w ciążę przez cały okres leczenia, oraz pół roku po jego zakończeniu. ( Lek ten znajduje się w organizmie jeszcze jakiś czas po zakończeniu leczenia)
- lek ten ( w trakcie stosowania)- powoduje wysuszenie warg, wysuszenie spojówek oka oraz ogólne wysuszenie skóry.
-Roaccutan może również zaburzyć pracę wątroby oraz podwyższyć poziom cholesterolu – dlatego przed leczeniem oraz w trakcie (zwykle raz w miesiącu) trzeba robić kontrolne badania krwi.
-Roaccutan zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne- w trakcie leczenia trzeba unikać słońca.
Roaccutan stosuje się wtedy, kiedy standardowe leczenie antybiotykami nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Decyzję o zastosowaniu tego leku podejmuje lekarz prowadzący indywidualnie dla każdego pacjenta. Wtedy też pacjent zapoznaje się dokładnie ze wszystkimi ewentualnymi działaniami ubocznymi leku i dostaje dokładne zalecenia co do dawkowania, kontrolnych wizyt i kontrolnych badań krwi.

 

  Przez pewien czas miałam problemy z trądzikiem. Udałam się do lekarza i zalecił stosowanie Zinerytu na przemian z Akneroksidem 5%. Następnie tylko Akneroksid 5%. Teraz nie wiem co powinnam używać. Proszę o radę.
Jeżeli nadal ma Pani nasilony trądzik, koniecznie trzeba zwrócić się o pomoc do dermatologa. Jeżeli natomiast skóra jest w dość dobrym stanie, powinna Pani stosować jeden z preparatów, które do pewnego stopnia zapobiegają nawrotom trądziku. Niektóre z nich dostępne są bez recepty, na przykład: krem Sebium AKN firmy Bioderma, albo krem Diacneal firmy Avene.

 


Powrót do strony głównej ..