Dr n. med. Dorota Misiewicz-Opiela - Prywatny Gabinet Lekarski "CHOROBY SKÓRY"

Grzybice

to choroby wywołane przez grzyby chorobotwórcze.  
Można je skutecznie wyleczyć. Natomiast nie leczone lub leczone niewłaściwie - stają się prawdziwym problemem.

Co przede wszystkim powinniśmy wiedzieć o grzybicach?

  • Nie każde zetknięcie się  grzyba ze skórą wywołuje chorobę. Zdrowa skóra potrafi skutecznie  obronić się przed atakiem grzybów - zostają one „wymiecione” z jej powierzchni, zanim się w niej „zakotwiczą”.
  • Do zachorowania dochodzi wtedy, kiedy mechanizmy obronne naszej skóry działają słabiej - można powiedzieć, że skóra nie potrafi odpowiednio szybko „wymieść” wszystkich grzybów ze swojej powierzchni. Przestrzeganie  pewnych prostych zaleceń, pozwala „wzmocnić” naturalną obronę skóry i w znacznym stopniu zapobiec chorobie.
  • Grzybice to choroby, które bezwzględnie wymagają leczenia, i które można wyleczyć. Obecnie dysponujemy wieloma skutecznymi lekami, niszczącymi grzyby chorobotwórcze - a więc działającymi na przyczynę choroby. Oczywiście ustalenie leczenia najwłaściwszego dla konkretnego pacjenta jest zadaniem lekarza dermatologa.

Więcej wiadomości na temat grzybic skóry przedstawiono poniżej.

 

Obrona skóry przed grzybami


Skóra  jest jak gdyby „murem obronnym”, osłaniającym nasze ciało. Ma nawet podobną budowę - mur zwykle zbudowany jest z cegieł, a nasza skóra składa się z wielu maleńkich, niewidocznych gołym okiem „cegiełek”, zwanych komórkami.
Powierzchnia skóry pokryta jest warstwą naturalnej „emulsji”. Warstwę te porównuje się do „ochronnego płaszcza skóry”. Składa się ona głównie z tłuszczów (czyli lipidów), dlatego też określa się ją jako „płaszcz lipidowy”.
Nasza skóra wciąż się odnawia.
Można powiedzieć, że cegiełki mają pewien określony „termin ważności”. Cegiełki leżące najbardziej „na wierzchu”, po upływie swojego „terminu ważności” odklejają się i odpadają od skóry, a na ich miejsce z głębszych warstw napływają świeże i młode. To odklejanie się i odpadanie cegiełek ( komórek skóry) nazywamy prawidłowym złuszczaniem. Ponieważ złuszczają się pojedyncze , maleńkie komórki - nie widzimy tego gołym okiem .
Ochronna emulsja (płaszcz lipidowy) i ciągłe odklejanie się (złuszczanie) komórek - to najważniejsze mechanizmy obronne skóry. Dzięki nim grzyby, które „usiądą” na skórze - zostaną „zatrzymane” przez płaszcz lipidowy, a następnie - „wywiezione” ze skóry wraz ze złuszczającymi się komórkami. Jeśli te mechanizmy obronne działają sprawnie - chronią nas przed grzybicą.

Powstawanie zmian chorobowych

Ochronna emulsja (płaszcz lipidowy) i ciągłe odklejanie się (złuszczanie) komórek - to najważniejsze mechanizmy obronne skóry.
Tylko wtedy, kiedy na skórze jest wystarczająca ilość płaszcza lipidowego, a złuszczanie odbywa się odpowiednio szybko, skóra potrafi pozbyć się grzybów. Już samo zmniejszenie się ilości płaszcza lipidowego znacznie osłabia skórę - zostaje wtedy przerwana „pierwsza linia obrony”. Jeżeli ponadto dojdzie do zaburzeń złuszczania - mechanizm usuwania grzybów ze skóry przestaje być skuteczny.
Wtedy grzyby „zakotwiczają się” w skórze i zaczynają się rozrastać.
Rozrastając się, grzyby uszkadzają naszą skórę.
Staje się ona czerwona, sucha, zaczyna pękać i swędzieć. Uszkodzenie skóry wywołane przez grzyby - to właśnie jest choroba zwana grzybicą.
Uszkodzenie skóry wywołane przez grzyby jest odwracalne (to znaczy, że grzybicę można wyleczyć). Jeśli zniszczymy grzyby - skóra całkowicie wróci do normy.

Leczenie polega na niszczeniu grzybów.

Leczenie

Uszkodzenie skóry wywołane przez grzyby jest odwracalne (to znaczy, że grzybicę można wyleczyć). Jeśli zniszczymy grzyby - skóra całkowicie wróci do normy.
Obecnie w leczeniu grzybic stosujemy dwa rodzaje leków:

  • preparaty przeznaczone do smarowania chorych miejsc - tak zwane leki zewnętrzne lub miejscowe, oraz
  • doustne tabletki - określamy je jako leki wewnętrzne lub ogólne.

Nowoczesne preparaty do smarowania mają najczęściej postać przyjemnych maści lub płynów. W przeciwieństwie do dawniej stosowanych środków, nowe preparaty łatwo się wchłaniają, nie brudzą odzieży i pozbawione są nieprzyjemnego zapachu. W niektórych postaciach grzybic korzystne jest stosowanie leków doustnych (czyli tabletek).

Zaletą nowoczesnych tabletek przeciwgrzybiczych jest nie tylko ich wysoka skuteczność, ale również dogodny sposób dawkowania. Zwykle zażywamy tabletki raz dziennie, a czasami wystarczy raz w tygodniu. Obecnie mamy możliwość stosowania leków, które są uznane na całym świecie za najlepsze w leczeniu grzybic Z mojej praktyki wynika, że właściwe stosowanie tych leków daje u zdecydowanej większości pacjentów efekt trwałego wyleczenia.

Grzybica paznokci jest problemem wymagającym osobnego omówienia.
Dawniej najczęściej zalecaną metodą leczenia tej choroby był zabieg chirurgiczny polegający na usuwaniu chorego paznokcia. Metoda ta była zarówno nieprzyjemna jak i nie zawsze skuteczna - dość często choroba wracała.

Dzisiaj ten sposób postępowania to już historia. Obecnie podstawową metodą leczenia grzybicy paznokci jest stosowanie leków doustnych (tabletek). W zależności od ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, rodzaju aktywności osoby chorej, można zdecydować się na najodpowiedniejszy dla danego pacjenta lek doustny. Dostępne są również preparaty przeznaczone specjalnie do smarowania chorych paznokci.
Najczęściej są to lakiery przeciwgrzybicze. Lakiery te są łatwe w stosowaniu - zwykle wystarczy malować nimi paznokcie raz lub dwa razy w tygodniu.

Oczywiście rodzaj leku i długość całego leczenia zawsze musi ustalić lekarz, kierując się zarówno najnowszymi doniesieniami naukowymi, jak i własną wiedzą i doświadczeniem

Pielęgnacja

Przestrzeganie  pewnych prostych zaleceń, pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na grzybicę. Jako lekarz dermatolog, obecnie w swojej praktyce najczęściej spotykam się z grzybicą stóp. Dlatego też postaram się odpowiedzieć na pytanie: Co robić, aby ustrzec się przed tą chorobą?

MYCIE

Wbrew pozorom, wcale nie jest obojętne, czym myjemy stopy.  Preparaty do mycia (mydła, żele czy emulsje) powinny skutecznie usuwać zanieczyszczenia, ale nie mogą niszczyć ochronnego płaszcza lipidowego skóry. Płaszcz lipidowy jest lekko kwaśny. W języku „chemicznym” ten kwaśny odczyn określa się tak zwanym wskaźnikiem pH, o wartości 5,5.

Kosmetyk do mycia powinien mieć taki sam kwaśny odczyn (czyli powinien mieć pH:5,5) - wtedy nie uszkodzi ochronnego płaszcza, a więc nie naruszy „pierwszej linii obrony”.

Po umyciu trzeba stopy dokładnie wytrzeć. Szczególnie ważne jest staranne osuszanie miejsc pomiędzy palcami. Grzyby szczególnie chętnie osiedlają się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno.-a właśnie takie warunki panują w przestrzeniach międzypalcowych, jeśli ich odpowiednio nie osuszymy.

OBUWIE

Niewygodne obuwie (zbyt wąskie czy ciasne) - często wywołuje otarcia czy skaleczenia.

Nawet bardzo drobne otarcia, skaleczenia czy pęknięcia - to jakby „otwarte drzwi” dla grzybów. Poza tym ciasne obuwie „przygniata” naczynia krwionośne - a wtedy do skóry dopływa zbyt mało krwi.

Wraz z krwią do skóry dochodzi tlen i substancje odżywcze. Skóra źle ukrwiona - to skóra „niedożywiona” - a więc osłabiona.  

Osłabiona skóra nie potrafi skutecznie bronić się przed atakiem grzybów.

W miarę możliwości powinno się nosić obuwie wygodne, przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów, takie, w którym nogi „oddychają” i jak najmniej się pocą.
Stopa spocona jest stale wilgotna - a grzyby bardzo lubią wilgotne i ciepłe miejsca.

Grzybicą stóp najczęściej możemy się zarazić chodząc boso po  „zakażonych” podłogach – na przykład w łaźniach, saunach, przebieralniach na basenie.

Dlatego o ile to możliwe, w takich miejscach powinniśmy chodzić w klapkach.

Pytania i odpowiedzi

Przepraszam, że nie jestem w stanie odpowiedzieć indywidualnie na każde pytanie. Odpowiedzi dotyczące najczęściej poruszanych tematów zamieszczam na stronie. Sprawdź, może problem, który Cię interesuje jest już objaśniony w poniższych odpowiedziach, jeśli nie - wyślij do mnie pytanie przez Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. . Postaram się umieścić odpowiedź na stronie.


Na rękach mam skórę bardzo czerwoną i łuszczącą się. Czy jest jakieś badanie, które można zrobić, żeby sprawdzić, czy to grzybica?  czytaj

Czy grzybicą można się zarazić przez buty?  czytaj

Mam łupież na głowie. Wszędzie polecają na łupież szampon „Nizoral” - a to jest przecież szampon przeciwgrzybiczy. Czy zwykły łupież to jest grzybica?  czytaj

Czy małe dzieci mogą mieć grzybicę na nogach? Moja dwuletnia córeczka ma całe paluszki u nóżek czerwone i popękane. Czy może to być coś innego niż grzybica?  czytaj

Czy zaczerwienienie, suchość, łuszczenie i świąd to objawy grzybicy? Najwięcej zmian skórnych występuje na twarzy ale na pozostałej części ciała również. Co to może być?  czytaj

Witam Pani doktor. Na plecach pojawiły mi się białe plamy. Na początku było ich mało z czasem się powiększyły. Są odizolowane od reszty skóry. Proszę o radę co mam zrobić.  czytaj

Witam!!! Moim problemem są tzw. zajady, które występują w kącikach ust!!! Od dość dawna (jakiegoś roku) bardzo często mi się robią. Nie dość, ze brzydko wyglądają, to często też bardzo bolą. Próbowałam już wielu sposobów, m. in. zażywałam witaminę B complex, maść z witaminą A, drożdze, spirytus i maść Sudocrem, krem Nivea, a także witaminę A+E i Falvit oraz wiele maści, które mi poradził farmaceuta i nic!!! Bardzo mi zależy na wyleczeniu ich!!! Proszę o jakąś pomoc!!!  czytaj

 


 

Na rękach mam skórę bardzo czerwoną i łuszczącą się. Czy jest jakieś badanie, które można zrobić, żeby sprawdzić, czy to grzybica?
TAK. Można wykonać tak zwane badanie mikologiczne. Z chorego miejsca zeskrobuje się trochę naskórka, i oglądając pod mikroskopem sprawdza się czy znajdują się tam grzyby chorobotwórcze.


Czy grzybicą można się zarazić przez buty?
TAK, grzybicą można zarazić się poprzez obuwie. Dlatego nie powinno się korzystać z cudzych butów, ani tez pożyczać własnych.


Mam łupież na głowie. Wszędzie polecają na łupież szampon „Nizoral” - a to jest przecież szampon przeciwgrzybiczy. Czy zwykły łupież to jest grzybica?
Jedną z przyczyn łupieżu może być pewien łagodny grzybek. Dlatego często pomaga Nizoral w szamponie.
Jednak grzybek wywołujący łupież nie ma nic wspólnego z „prawdziwymi” grzybami chorobotwórczymi i na pewno nie wywoła „prawdziwej” grzybicy (takiej jak na przykład grzybica stóp).

Czy małe dzieci mogą mieć grzybicę na nogach? Moja dwuletnia córeczka ma całe paluszki u nóżek czerwone i popękane. Czy może to być coś innego niż grzybica?
Grzybica stóp może występować u małych dzieci, ale zdarza się to naprawdę rzadko. Zaczerwienienie i pękanie skóry na nóżkach u dzieci może mieć różne przyczyny, dlatego Pani córeczkę powinien zobaczyć lekarz dermatolog.


Czy zaczerwienienie, suchość, łuszczenie i świąd to objawy grzybicy? Najwięcej zmian skórnych występuje na twarzy ale na pozostałej części ciała również. Co to może być?
Takie objawy mogą być wywołane przez różne choroby. Może to być grzybica, ale również na przykład uczulenie, czy jeszcze inna choroba skóry. Dlatego jak najszybciej powinna Pani zgłosić się do lekarza dermatologa, aby zalecił właściwe leczenie.

Witam Pani doktor. Na plecach pojawiły mi się białe plamy. Na początku było ich mało z czasem się powiększyły. Są odizolowane od reszty skóry. Proszę o radę co mam zrobić.
Białe plamy na plecach to najczęściej łupież pstry - choroba wywołana przez pewien rodzaj grzybka. Lekarz dermatolog zaleci Pani odpowiednie leczenie.  Witam!!! Moim problemem są tzw.. zajady, które występują w kącikach ust!!! Od dość dawna (jakiegoś roku) bardzo często mi się robią. Nie dość, ze brzydko wyglądają, to często też bardzo bolą. Próbowałam już wielu sposobów, m. in. zażywałam witaminę B complex, maść z witaminą A, drożdze, spirytus i maść Sudocrem, krem Nivea, a także witaminę A+E i Falvit oraz wiele maści, które mi poradził farmaceuta i nic!!! Bardzo mi zależy na wyleczeniu ich!!! Proszę o jakąś pomoc!!!
Zajady najczęściej( ale nie zawsze) bywają wywołane przez pewien rodzaj grzybów, tak zwane drożdżaki. Skuteczne preparaty stosowane w leczeniu zajadów na ogół dostępne są tylko na receptę, i muszą być zalecone przez lekarza. Zdarza się, że oprócz maści konieczne są także odpowiednie tabletki- także na receptę. Nawracające zajady mogą świadczyć o obniżeniu odporności – aby to wyjaśnić, konieczne są badania krwi. Dlatego jak najszybciej powinna Pani zgłosić się do lekarza.


Powrót do strony głównej ..