Dr n. med. Dorota Misiewicz-Opiela - Prywatny Gabinet Lekarski "CHOROBY SKÓRY"

Alergie

Alergia ( czyli uczulenie), polega na tym, że jakaś substancja wywołuje u niektórych osób ( u osób które są na nią uczulone) objawy choroby.

Substancja ta sama w sobie nie jest szkodliwa i większość ludzi może się z nią bezpiecznie stykać – szkodzi tylko temu, kto jest na nią uczulony.

Na przykład mleko krowie – osoby uczulone na mleko po wypiciu nawet paru łyków mogą dostać wysypki. A przecież wiemy, że mleko nie jest żadną „trucizną” - dla większości osób jest całkowicie bezpiecznym napojem

Substancje, które wywołują alergię ( czyli uczulenie) – nazywamy alergenami.

Aby wywołać uczulenie, alergeny muszą wniknąć ( przedostać się) do naszego organizmu.

Ze względu na sposób, w jaki alergeny dostają się do naszego organizmu, dzielimy je na kilka grup:

  • alergeny wziewne – wchodzą przez drogi oddechowe – wdychamy je wraz z powietrzem; są to np. pyłki traw,drzew czy innych roślin, kurz, naskórek zwierząt, sierść zwierząt
  • alergeny pokarmowe – to alergeny które „zjadamy” - jest ich bardzo wiele – można być uczulonym na jakieś owoce, warzywa, wspominane wcześniej mleko, niektóre rodzaje mięs,ryby oraz inne pokarmy
  • alergeny kontaktowe - to substancje, które stykając się ze skórą - przez nią przedostają się do organizmu; przykładem takiego alergenu są metale – u osoby uczulonej na metal powstają zmiany chorobowe na skórze w miejscu, gdzie do niej przylegają metalowe przedmioty - guziki, zegarek i jego zapięcie, kolczyki, łańcuszki, metalowe oprawy okularów itd.
  • leki - podawane jako zastrzyki
  • jady owadów – pszczół, os

Czasami możemy zaobserwować, co nas uczula – np. przy uczuleniu na jady owadów.

Często jednak wykrycie przyczyny uczulenia jest nie lada problemem – wtedy pomocne mogą być

testy alergiczne.

Różne rodzaje alergenów wykrywa się różnymi rodzajami testów.

Jeżeli podejrzewamy uczulenie na alergeny wziewne lub na pokarmy – powinno się wykonać skórne testy punktowe ( testy PRICK ) lub tak zwane testy z krwi.

Przy podejrzeniu uczulenia kontaktowego – konieczne są testy naskórkowe

Niektórych testów nie można wykonywać w trakcie stosowania pewnych leków, a także w czasie nasilenia choroby oraz w niektórych porach roku.

Dlatego decyzję dotyczącą testów podejmuje zawsze lekarz indywidualnie dla konkretnego pacjenta


Powrót do strony głównej ..